Az EU egyelőre nem hajlandó közös klímanyilatkozatot aláírni Kínával a júliusi kereskedelmi csúcstalálkozón, mert Peking nem vállalt elégséges kibocsátáscsökkentési kötelezettségeket. A döntés kiélezi a feszültséget a felek között, miközben mindkét félre globális nyomás nehezedik, hogy vezető szerepet vállaljon a klímaügyben.
Az Egyesült Államok várhatóan több kereskedelmi megállapodást is tető alá hoz a július 9-i határidő előtt – közölte Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter. Egyes országoknak viszont keményebb feltételekkel kell szembenézniük.
Az Egyesült Államok 17 százalékos vámot helyezett kilátásba az Európai Unióból származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekre egy uniós diplomata pénteki közlése szerint.
Egyes uniós autógyártók és tagállamok olyan megállapodást szorgalmaznak az Egyesült Államokkal, amely vámkedvezményeket biztosítana az amerikai befektetések növelése fejében - írta meg a Bloomberg.
Egy készülő amerikai–svájci kereskedelmi egyezménytervezet szerint Svájc előnyös elbánást kaphat az Egyesült Államok gyógyszeripari vámvizsgálatai során – ez kulcsfontosságú lehet a svájci gazdaság számára, amelynek csaknem fele gyógyszereket exportál Amerikába.
Kína megkezdte az exportengedélyek felülvizsgálatát a korlátozott termékek esetében, válaszul az Egyesült Államok exportkorlátozásainak enyhítésére, jelentette be a kínai Kereskedelmi Minisztérium. Peking igyekszik az USA-val kötött kereskedelmi megállapodásnál nem csak engedni, hanem saját követeléseinek is érvényt szerezni – számolt be a Bloomberg.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök bejelentette, hogy a július 9-i határidőig lehetetlen kidolgozni egy teljes EU–USA kereskedelmi megállapodást, ezért a felek egy kevésbé részletes, „elvi megállapodásra” törekednek. A tárgyalások célja, hogy elkerüljék Donald Trump által kilátásba helyezett, akár 50 százalékos vámemeléseket az uniós árukra – számolt be a Financial Times.
Az Európai Bizottság megakadályozta, hogy az Egyesült Királyság csatlakozzon a Pan-Euro-Mediterrán kereskedelmi egyezményhez, amely enyhíthette volna a Brexit utáni ellátási láncproblémákat. A döntés újabb feszültséget okoz London és Brüsszel között, miközben az EU a Windsor-megállapodás teljes végrehajtását követeli bármiféle további engedmény előtt.
Donald Trump amerikai elnök kétli, hogy kereskedelmi megállapodás születhet Japánnal, és nem tervezi a július 9-i határidő meghosszabbítását - írja a Reuters.
Finisbe érkezett az Európai Bizottság terve, hogy villámgyorsan nyélbe üsse a Mercosur-országokkal kötendő kereskedelmi egyezményt – ha minden a terv szerint halad, az új megállapodás akár már 2025–2026-ban ideiglenesen életbe léphet. Franciaország és Magyarország hat másik tagállammal együtt érdekszövetséget kötött a ratifikáció megakasztására, de egyelőre nem találtak elegendő partnert egy blokkoló kisebbséghez. Most indulhat a politikai huzavona, amelyben minden tagállam a saját agrár- és exportérdekeit próbálja érvényesíteni. Brüsszel igyekszik megelőzni a bénultságot: külön szavazásra bontaná a megállapodás kereskedelmi és politikai részeit. Ha bejön Ursula von der Leyen mesterterve, akkor az Európai Bizottság elnöke jelentős győzelmet érhet el a kereskedelmi háborúban, komoly bosszúságot okozva Donald Trump amerikai államfőnek.
Az Európai Unió új kereskedelmi stratégiája a csendes-óceáni térség felé nyit, válaszul Donald Trump egyre kiszámíthatatlanabb vámfenyegetéseire. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének célja egy szabályalapú, transzatlanti alternatíva kialakítása az EU és a CPTPP országai között, ami a világgazdaság harmadát fedné le.
Kanada visszavonta az amerikai techóriásokra kivetni tervezett digitális adót, így újraindulhattak a kereskedelmi tárgyalások az Egyesült Államokkal. A döntés közvetlenül Donald Trump pénteki fenyegetésére reagál, amelyben az elnök felfüggesztette az egyeztetéseket, „nyílt támadásnak” nevezve az intézkedést – írja az Euronews.
Donald Trump amerikai elnök hamarosan értesíti a kereskedelmi partnereket a vámtételekről, miközben közeleg a július 9-i határidő – írta a Bloomberg. Az Európai Unióval utolsóként köthet megállapodást az Egyesült Államok, de Brüsszelben hetek óta ezzel a forgatókönyvvel számoltak már.
Már a hét elején tűkön ülve várta a piac, hogy a héten valóban létrejön-e az amerikai és a kínai elnök közti egyeztetés, amelynek a két ország közti vámháborús és kereskedelmi feszültségek árnyékában kiemelt jelentősége van. A megbeszélés végül ma lezajlott, és Donald Trump egy pozitív hangvételű közösségi médiaposztban foglalta össze a történteket, valamint jelezte, hogy a két ország közti kereskedelmi tárgyalások hamarosan folytatódnak.
Jó úton haladnak afelé, hogy még az év vége előtt lezárják azt a kereskedelmi megállapodást, amely Indiában nyitna új piacokat az unió országainak. A felek már a tárgyalási fejezetek közel felében megegyeztek, és közös döntés született arról, hogy bizonyos érzékeny mezőgazdasági termékek kimaradnak az egyezményből, de még van mit tenni azért, hogy valóban sokat nyerjen az üzleten Európa.
Több, mint öt év telt el azóta, hogy az Egyesült Királyság hivatalosan is kilépett az Európai Unióból, a Brexit külkereskedelemre és nemzetgazdaságra gyakorolt negatív hatásai azonban még mindig érezhetőek. Friss kutatások szerint az Európai Unió felé irányuló brit exportot 6-30 százalékkal vethette vissza a közös vámterület elhagyása, bár a becsléseket jelentős bizonytalanság övezi. A negatív hatások erősödését mutatja a Brexit jelenlegi megítélése is, a lakosság 55 százaléka ugyanis ma már károsnak ítéli meg az EU elhagyását.
Budapesten is vannak ilyen helyek.
A 3%-os Otthon Start lakáshitelnek köszönhetően.
A vámbejelentésekre figyelnek a befektetők.
Továbbra is nagyon erős a kereslet.
Ennyire erős a verseny?
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.